Toulky historií

31Říj, 2019

Ve středu 30. 10. 2019 jsme prožili zajímavý den mimo školu.

Ve středu 30. 10. 2019 jsme prožili zajímavý den mimo školu. Vyrazili jsme na předem domluvenou návštěvu Státního hradu a zámku v Českém Krumlově a druhou naší zastávkou byly nedávno zrekonstruované Kláštery.

Na nádvoří zámku si naši pedagogickou skupinu převzal kastelán zámku pan doktor Slavko. Díky němu jsme měli možnost navštívit asi to nejzajímavější, co je tu k vidění. Nejprve se cílem naší zvědavosti stala Konírna, kde jsme obdivovali spoustu exponátů vztahujících se ke šlechtě a k jezdectví.

Pak už nás vtáhlo do své náruče baroko a konkrétně na nás s plnou intenzitou dýchlo za zdmi unikátního barokního zámeckého divadla. Budova divadla byla na 5. zámeckém nádvoří postavena v roce 1684. V letech 1765 – 1766 ji dal kníže Josef Adam ze Schwarzenberku přestavět. Barokní divadlo se zachovalo do dnešní doby v téměř neporušeném stavu s původním technickým zařízením, dekoracemi, divadelní garderobou, rekvizitami i archivním fondem dobového repertoáru a je v tomto ohledu nepochybně světovým unikátem. Měli jsme možnost si divadlo projít celé, pokochat se krásou hlediště, vnímat krásu dekorací na jevišti, nakouknout do knížecí lóže a zvědavě okukovat technické zařízení jeviště tzv. mašinerii, která je příkladem vyspělé barokní divadelní mechanizace a kinetiky dokonale odpovídající inscenačním záměrům barokního divadla. Tato velmi přesně a pečlivě propracovaná mašinerie se skládá především ze zařízení na výměnu kulis.

Poté jsme prošli spojovací chodbou nad Plášťovým mostem a dostali jsme se do zámeckých komnat 18. a 19. století. Vrcholem této části byl slavný Maškarní sál. Naše návštěva skončila v příjemně vytopených prostorách kanceláře pana kastelána, který se ještě několika fotografiemi oprávněně pochlubil zdařilými barokními akcemi, které se pořádají především v prostorách zámecké zahrady. Z celého přístupu pana kastelána čišelo jeho nadšení pro práci, kterou dělá, jeho stavovská čest a touha předávat tuto hrdost a lásku k historii dál. Velmi rádi proto využijeme jeho nabídku a v letním období si projdeme společně zámeckou zahradu a nově připravované zahradnické muzeum.

Druhým bodem našich toulek bylo dvojklášteří v historickém centru města. Zde se nám věnovala paní magistra Vacková a ukázala nám všechna zajímavé místa v rámci prohlídky kláštera minoritů a klarisek. Současně jsme si mohli vyzkoušet i místní řemeslné dílny a nabrat tak inspiraci pro možnou návštěvu Klášterů i s našimi žáky.

Děkujeme všem, kteří pro nás tento příjemně strávený den připravili, panu řediteli děkujeme i za chutný oběd v Pivovarské restauraci.

Za všechny účastníky Eva Luštická