Hvězdy nád námi

12Čer, 2023

Žáci ve hvězdárně

Hvězdy nad námi

Hvězdárnu a planetárium České Budějovice nezávisle na sobě navštívili páťáci i třeťáci. Ve čtvrtek 18. 5. 2023 se do útrob Hvězdárny a planetária podívala třída 5. A. I když počasí nedopřálo možnost pozorovat Slunce v kopuli hvězdárny, programy v  kinosále i v planetáriu páťáky ohromily. Program Jak to dělaj kosmonauti účastníky seznámil s nejzákladnějšími pojmy kosmonautiky a pomohl jim vžít se do role opravdového kosmonauta. Celou třídu i přednášející překvapili Kája a Tonda svými znalostmi z této oblasti ve chvíli, kdy jim bylo umožněno komentovat dění na plátně. Také seznámení s objekty denního i nočního nebe v sálu planetária bylo fascinujícím a velmi silným zážitkem.

Žáci ze 3. A a 3. B se vydali do Hvězdárny a planetária v pondělí 29. 5. 2023 a na rozdíl od páťáků měli štěstí na krásné počasí a mohli pozorovat Slunce a dění na obloze v kopuli hvězdárny, kde si také prohlédli její vybavení a typy dalekohledů. V kinosále zhlédli program Virtuální telurium, ve kterém se názorně seznámili se základními pohyby Země, Měsíce a ostatních těles sluneční soustavy. Třeťáky v planetáriu také zaujal pořad o objektech denního i nočního nebe a jakým způsobem se lze orientovat na noční obloze.